Informacje i ciekawostki dotyczące opału
Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy informacje pomocne przy zakupie opału. Klikając w tytuły poniżej zobaczą Państwo więcej informacji.

Jak kupować opał?

Każdy klient zamawiając opał zastanawia się jak kupować, żeby być zadowolonym. Nasze wieloletnie doświadczenie w pracy na tym rynku pozwala nam sformułować kilka „dobrych rad” dla naszych klientów.

Poświęć na zakup troszkę więcej czasu

im więcej będziesz wiedział, tym lepiej z pomocą naszego sprzedawcy dobierzesz opał do swojego kotła i warunków finansowych. Prosimy o zadawanie pytań sprzedawcom – oni mają wiedzę o parametrach każdego węgla oraz znają opinię klientów na jego temat. Zaczekaj aż sprzedawca wyjaśni wszystko dokładnie. Nam zależy żebyś do nas wrócił, więc postaramy się żebyś był zadowolony z zakupu.

Kupuj u sprawdzonego sprzedawcy

kupując tańszy opał z nieznanego źródła i bez opisanego producenta ryzykujesz cały sezon męczarni z ogrzewaniem domu. Zawsze żądaj dokumentu sprzedaży z dokładnie opisanym towarem – jest podstawą do zgłoszenia ewentualnej reklamacji.
Lista Autoryzowanych sprzedawców KW SA

Nie szukaj tańszego zamiennika

jeżeli zakup w poprzednim sezonie był trafiony, to go powtórz! Często chcąc zaoszczędzić, stracisz więcej pieniędzy, czasu i nerwów.

Korzystny zakup

najlepszym okresem na zakup węgla jest wiosna - kwiecień/maj/czerwiec. W tym czasie kopalnie obniżają ceny aby nie robić zapasów, węgiel jest suchszy, zakupy spokojniejsze. W tym czasie także regularnie uzyskujemy promocję na raty dla naszych klientów.

Sprawdź 1 worek

dokonując zakupu na cały sezon warto kupić najpierw worek wybranego sortymentu i przetestować, paląc we własnym piecu – będziesz miał pewność, że ten węgiel pasuje do twojej instalacji grzewczej.

Certyfikat u sprzedawcy

do każdej dostawy węgla wydobywanego w Polsce producent generuje certyfikat jakości węgla. Sprzedawca powinien go posiadać.

Legalizacja wagi

każda waga służąca do wydawania towaru podlega legalizacji przez Główny Urząd Miar. Zawsze warto być przy załadunku towaru- unikniesz niepotrzebnych wątpliwości.

Konsultacja sąsiedzka (sieć poleceń)

rozmawiaj z sąsiadami o ich doświadczeniach, weryfikuj ich opinie, nie słuchaj plotek

Powtarzalność zakupów

Zrozum że węgiel jest wydobywany a nie produkowany, także jego parametry mieszczą się w określonych normach, ale nie zawsze są identyczne. Czasem ten sam węgiel spala się inaczej z uwagi na różnice w składzie chemicznym kolejnych pokładów węgla tej samej kopalni. Staramy się o takich zmiana informować naszych klientów.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ - CZYTAJ UWAŻNIE!!

Czytaj uważnie informacje i ulotki dotyczące kupowanego opału, zwróć uwagę na kaloryczność czy przedstawiono minimalną czy maksymalną - polskie kopalnie podają wartości minimalne w MJ/kg, podają także rzeczywistą zawartość siarki oraz wilgotność. Dane te powinien posiadać sprzedawca na certyfikacie jakości wydanym przez kopalnię. Zgodnie z aktualnymi przepisami towar na paragonie bądź fakturze ma być jednoznacznie identyfikowalny – w opisie powinna więc się znaleźć pełna nazwa towaru, źródło pochodzenia oraz wartość opałowa - możesz tego żądać od sprzedawcy.
Więcej na ten temat znajdziesz na stronie czysteogrzewanie.pl.

Pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z nami bezpośrednio na składach opału lub w biurze. Fachowa obsługa udzieli Ci wszystkich potrzebnych informacji. Zapraszamy do działu kontakt.
Informacje i ciekawostki dotyczące opału
Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy informacje pomocne przy zakupie opału. Klikając w tytuły poniżej zobaczą Państwo więcej informacji.

Opał ekologiczny - Ekogroszek

to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego i przeznaczone do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach retortowych. Wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki (poniżej 0,6%), małej zawartości wody i substancji niepalnych oraz jak najmniejszym współczynnikiem spiekania Rogi RI. Na skutek tego podczas spalania wytwarzane są również niewielkie ilości tlenków siarki, a po jego spaleniu pozostaje stosunkowo niewielka ilość popiołu. Dzięki użyciu pieców retortowych, mała jest również ilość powstającego tlenku węgla. Rozmiary ziaren od 5 mm do 25 mm pozwalają stosować automatyczne dozowniki węgla. Użytkując kocioł retortowy warto pamiętać o tym, że oprócz uzupełniania paliwa i usuwania popiołu z pieca należy również usuwać zanieczyszczenia z kanałów powietrznych zazwyczaj co 14 dni. Pomocny może tu być katalizator Sadpal. Więcej informacji...

Jaki ekogroszek jest najlepszy?

Jednoznaczna charakterystyka najlepszego ekogroszku nie istnieje. Niektórzy klienci cenią sobie bardziej wysoką kaloryczność i niską zawartość popiołu, a dla innych najważniejsze jest to aby wypalał się na pył i nie powodował spiekania. Połączenie wszystkich tych cech dałoby ekogroszek idealny...

Ekogroszek na rynku polskim

Na rynku polskim dostępne są:
• Pieklorz - ekogroszek KWK Piekary - Kompania Węglowa S.A.
• Pieklorz - ekogroszek KWK BOBREK - Kompania Węglowa S.A.
• Retopal - ekogroszek KWK Piast - Kompania Węglowa S.A.
• Ekoret ZP Juliusz - Katowicki Holding Węglowy S.A.

Pozostałe paliwa do pieców retortowych

KWK Mysłowice Wesoła (RI<16)
KWK Chwałowice (RI<20),
KWK Bobrek-Centrum (RI<30) i
KWK Jankowice (RI<50) produkują obecnie jedynie groszek 5-25mm - mieści się on w normie granulacji, natomiast nie spełnia już normy na paliwo ekologiczne.
Mimo to z powodzeniem jest nadal stosowany w piecach retortowych, po dopasowaniu ustawień kotła.

W naszej ofercie znajdą Państwo :
• Ekogroszek czeski z kopalni Most-Komorany (RI=0)

Ustawienia pieca

UWAGA! Właściwy dobór opału do pieca i jego ustawień jest kluczowy, dlatego zalecamy przetestowanie ekogroszku przed zakupem większej ilości (kupując kilka worków). Zwracamy jednocześnie uwagę na wytyczne z instrukcji większości pieców, mówiące o konieczności korekty ustawień pieca do każdej dostawy węgla.

Problem zawilgoconego ekogroszku

RADA!
Problem zawilgoconego ekogroszku jest bardzo częstym problemem użytkowników pieców retortowych. Związane jest to z tym, że węgiel na kopalni jest płukany, a później przechowywany na otwartej przestrzeni w różnych warunkach atmosferycznych (szczególnie zimą). Zawilgocony ekogroszek powoduje korozję zbiorników paliwowych, w szczególności tych, które zostały wykonane z niskiej jakościowo stali.
Sposobem na uniknięcie zawilgocenia ekogroszku jest zakup węgla w okresie wiosenno-letnim, gdy wiatr przesuszy dostawy z kopalni. W okresie jesienno-zimowym węgiel nie ma możliwości odparować w stopniu wystarczającym (nakryty tym bardziej) dlatego proponujemy zakup ekogroszku workowanego, a następnie przesuszanie odpowiedniej ilości przed bezpośrednim zasypaniem zbiornika podawczego. Można to zrobić poprzez otwarcie worka na dzień przed wsypaniem do zbiornika, aby pozostała wilgoć mogła odparować.
Dla naszych klientów staramy się przygotować jak najwięcej worków z węglem przesuszonym. Następnie przechowujemy je pod wiatą.

Opał ekologiczny - miał

Sposób uzupełniania paliwa poprzez podajnik retortowy jest najbardziej komfortowym sposobem użytkowania kotła. Pobieranie węgla poprzez palnik odbywa się w sposób ciągły i równomierny. W kotłach retortowych jest możliwe zastosowanie nowoczesnych rozwiązań elektronicznych, kontrolujących na bieżąco pracę kotła. Przydatny w takim wypadku jest "palnik obrotowy", który zrywa ewentualne spieki poprzez ciągły obrót i tym samym zapobiega powstawaniu skoksowanego grzybka. Taki kocioł, przy zastosowaniu najwyższej jakości opału, wymaga tylko uzupełniania (czasem nawet co 7 dni) zbiornika z paliwem, usuwania popiołu oraz usuwania zanieczyszczeń z kanałów powietrznych – zazwyczaj co 14 dni, o czym nie warto zapominać.

Oferta

W naszej ofercie znajdą Państwo miały od klasy 19, 23, po 25, 26 a nawet 29.
Jeżeli jednak stosowaliście Państwo inny rodzaj miału – prosimy o kontakt – jako Autoryzowany Sprzedawca Kompanii Węglowej S.A. jesteśmy w stanie sprowadzić każdy sortyment przez nią produkowany włącznie z mułami i flotokoncentratami.
Więcej informacji w dziale oferta.

Pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z nami bezpośrednio na składach opału lub w biurze. Fachowa obsługa udzieli Ci wszystkich potrzebnych informacji. Zapraszamy do działu kontakt.